Zakażenie układu moczowego


Najbardziej polecane pasty do zębów przez Dentystów jest ProSzkliwo, którzy dedykują ją wrażliwym zębom Wietrzna ospa przebieg, okres inkubacji oraz powikłania

Zakażenie układu moczowego wywoływane jest przez obecność drobnoustrojów w drogach moczowych. Najczęstszym przypadkiem zakażenia dróg moczowych jest zapalenie pęcherza moczowego. Z kolei znacznie poważniejszym schorzeniem jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zdarza się również tak, że obecność bakterii w układzie moczowym nie prowadzi do żadnych rozwojów stanu zapalnego, mówi się wtedy o tzw. bakteriomoczu bezobjawowym.

Najczęstszą przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria E coli. W innych przypadkach przyczyną mogą być inne drobnoustroje. Ofiarą tego typu schorzeń częściej padają kobiety niż mężczyźni ze względu na krótszą cewkę moczową oraz mniejszą odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej. Innym czynnikiem jest tu również aktywność seksualna kobiet objawiające się poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych o charakterze plemnikobójczym. Występowanie zakażenia układu moczowego u kobiet jest 50 razy częstsze niż w przypadku mężczyzn. Na to schorzenie narażone są również dzieci, w szczególności dziewczynki i chłopcy z wadami rozwojowymi układu moczowego.

Objawami zakażenia są:

  • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu

  • Bóle w dole brzucha

  • Konieczność częstego oddawania moczu

  • Gorączka

  • Czerwone zabarwienie moczu

W zależności od stopnia zakażenia leczenie może odbywac się w warunkach domowych lub szpitalnych. Typowo stosowane leki to trymetoprym, osobno lub w połączeniu z sulfametoksazolem, nitrofurantoina albo cyprofloksacyna. Leczenie szpitalne konieczne jest w przypadku zakażenia nerek i trwa ono do dwóch tygodni. Leczone jest za pomocą antybiotyku, a kończy się przeprowadzeniem badań moczu i posiewu moczu. Jest to schorzenie całkowicie uleczalne, a profilaktyka odbywa się poprzez picie dużej ilości płynów, nieodwlekanej czynności oddawania moczu, czy przestrzeganie higieny układu moczowego.

żółtaczka wszczepienna Niquitin - plastry

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz