Zakażenia wirusami EBV (mononukleoza zakaźna)


Wirus Epsteina-Barr (EBV) uznawany jest za jeden z najbardziej powszechnych wirusów występujących u ludzi. Choć większość z nas przechodzi to zakażenie bezobjawowo to w niektórych przypadkach wirus ten powoduje chorobę zwaną mononukleozą zakaźną. Jest to choroba zakaźna wieku dziecięcego, choć także może pojawić się w okresie dojrzewania. Głównymi objawami tej choroby są:

  • bóle głowy

  • utrata łaknienia

  • złe samopoczucie

  • rozkojarzenie

  • apatia

  • ogólne osłabienie

Towarzyszy jej wysoka gorączka, która może trwać nawet do miesiąca, przed jej wystąpieniem może dojść do powiększenia się węzłów chłonnych na szyi i z tyłu głowy. Stałym objawem jest również powiększenie śledziony i wątroby. W wątrobie dochodzi czasem do jej stanu zapalnego, czego skutkiem jest żółtaczka. Bardzo często występują również punkcikowa te, krwotoczne plamki na granicy podniebienia miękkiego i twardego. Natomiast w okresie zdrowienia może pojawić się zespół przewlekłego zmęczenia, cechujący się trudnościami w koncentracji, uczuciem ciągłego zmęczenia, obniżeniem aktywności życiowej.

Chorobę tą można rozpoznać po stwierdzeniu leukocytozy i wzrostu aktywności aminotransferaz. Rzadko może być ona przyczyną powikłań takich jak: utrudnienie oddychania, zapalenie wątroby lub pękniecie śledziony. Leczenie jest dosyć trudne, gdyż nie ma jednego leku zwalczającego te chorobę. Zazwyczaj stosuje się leki przeciwbólowe oraz zmniejszające objawy, czasem konieczne jest podawanie sterydów. Z racji iż jest to choroba zakaźna, należy unikać kontaktu z dziećmi, a także powiadomić przedszkole lub szkołę w celu przeprowadzenia obserwacji wśród uczęszczających dzieci.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz