Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych


Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych to przewlekła choroba wątroby, na skutek której dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych, czego przyczyną jest postępujące włóknienie, niszczenie i zwężenie wewnątrz wątrobowych dróg żółciowych. Nie można jednoznacznie określić przyczyny tej choroby. Na to co może mieć wpływ wskazuje się czynniki autoimmunologiczne, czyli działanie układu odpornościowego przeciwko własnym komórkom. Skutkiem tej choroby jest marskość i niewydolność wątroby.

Choroba może objawić się w każdym wieku, jednak częściej w przypadku mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat. W niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju raka dróg żółciowych., a częściej w przypadku 70% pacjentów występują choroby zapalne jelit. Sama choroba rozwija się w sposób podstępny i postępujący. Do pierwszych objawów zalicza się:

  • osłabienie

  • utrata masy ciała

  • świąd skóry

  • nadmierna senność

  • żółtaczka

  • ból w prawym podżebrzu

  • gorączka

W przypadku wystąpienia tych objawów należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje do gastroenterologa w celu wykonania niezbędnych, specjalistycznych badań. Polegają one głownie na badaniu krwi oraz badaniach obrazowych, natomiast ostateczny wynik daje wsteczna endoskopowa cholangiopankreatografia, która stwierdza czy faktycznie mamy do czynienia z zapaleniem dróg żółciowych. U każdego chorego powinno się przeprowadzić również kolonoskopie w celu wykluczenia chorób zapalnych jelita grubego.

Leczenie polega głównie na zwalczaniu objawów choroby, głównie poprzez stosowanie kwasu ursodezoksycholowego, łagodzącego świąd skóry, innym sposobem jest zakładanie protez w miejsce przewężenia dróg żółciowych, a w ostateczności stosuje się przeszczep wątroby. Całkowite wyleczenie jest jednak niemożliwe.

musisz kupić Synflorix jeśli masz zapalenie ucha

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz