Pierwotna marskość żółciowa wątroby


Pierwotna marskość żółciowa wątroby zaliczana jest do chorób wątroby, objawiająca się uczuciem przewlekłego zmęczenia oraz świądem skóry. Powoduje ona zapalenie, uszkodzenie a w ostateczności nawet śmierć dróg żółciowych w wątrobie. Prowadzi ona do niewydolności wątroby. Chorobie tej towarzyszy również odczyn zapalny, a następnie zwłóknienie i przebudowa marska.

Przyczyną powstania tej choroby jest trwający nawet wiele lat proces uszkadzania komórek drobnych dróg żółciowych, zwanych cholangiocytami. Prowadzi to do zakłóceń w wydzielaniu żółci z wątroby, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnego uszkodzenia tego narządu. Choroba ta pojawia się najczęściej w wieku od 30 do 60 lat, częstość jej występowania ocenia się na około 250-300 przypadków na milion. Do objawów pierwotnej marskości żółciowej wątroby zalicza się:

  • Przewlekłe zmęczenie

  • Świąd skóry

  • Inne schorzenia autoimmunologiczne: choroby tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina

  • Obrzęki kończyn dolnych

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku uciążliwego świądu skóry przeprowadzone zostają badania i leczenie dermatologiczne, a także przeprowadzenie podstawowych testów biochemicznych wątroby.

Leczenie choroby odbywa się w dwóch etapach: spowolnienia postępów choroby oraz leczenia objawów klinicznych. Stosowanie tzw. kwasu ursodeksycholowego powoduje szybszy odpływ żółci z wątroby, co zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia i opóźnia postęp choroby. Stosuje się również leki zmniejszające świąd skóry, jednakże w celu całkowitego wyleczenia najlepszym wyjściem jest przeszczep wątroby. Generalnie całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ale dzięki szybkiemu wykryciu i odpowiednich metodach leczenia, możliwe jest w znacznym stopniu zmniejszenie skutków choroby.

pomocy w walce z chorobą może okazać się Glucardiamid jako lek o wysokiej jakości

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz