Choroba Gilberta


Choroba Gilberta, inaczej Zespół Gilberta to choroba uwarunkowana genetycznie związana z zaburzeniem metabolizmu bilirubiny w wątrobie. Bilirubina jest organicznym związkiem chemicznym powstającym w wątrobie, szpiku kostnym oraz śledzionie. Choroba ta dotyka głównie ludzi młodych najczęściej w wieku od 20 do 30 lat. Podwyższony poziom wolnej bilirubiny objawia się żółtym zabarwieniem skóry, błon śluzowych i oczu. Głównym objawem choroby Gilberta jest właśnie żółtaczka, pojawiająca się najczęściej po okresach niejedzenia, wzmożonego wysiłku fizycznego, na skutek gorączki i, co najbardziej istotne, po spożyciu dużej ilości alkoholu. Do innych objawów można zaliczyć męczliwość, pogorszenie samopoczucia, bóle brzucha oraz wymioty. Rozpoznanie choroby następują po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych, stwierdzających zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi.

Na zespół Gilberta według badań choruje 5% populacji, jednakże częściej dotyka ona mężczyzn. Generalnie nie zalicza się tej choroby jako poważnych, gdyż nie wpływa ona na pogorszenie stanu wątroby. Może być ona jednak uciążliwa, zwłaszcza dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, gdyż żadne ćwiczenia fizyczne nie są wskazane.

Leczenie tej choroby odbywa się poprzez stosowanie lekkostrawnej diety i odpoczynek. Oprócz tego nie stosuje się jakiejś specjalnej terapii, gdyż jak wcześniej zostało wspomniane, nie jest to choroba zagrażająca życiu. Jednakże choroba ta towarzyszy przez całe życie, gdyż do dziś nie wynaleziono sposobu na jej wyleczenie.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz